Asset Publisher
Akcja ratowania sowy
28 marca do Nadleśnictwa Łobez zadzwonił Wójt Gminy Radowo Małe z prośbą o pomoc w uratowaniu zwierzęcia, które znajduje się w miejscowości Rogowo nad rzeką koło starego młyna.
Leśnicy oraz Państwo Ropińscy z Rogowa zainterweniowali ratując Puszczyka, który był wplątany w żyłkę wędkarską. Bez ludzkiej pomocy ptak pewnie by się nie uwolnił.
Leśnicy z Leśnictwa Orle i Zwierzynek ptaka przekazali pod opiekę podleśniczym, ornitologom, którzy wyplątali ze skrzydeł żyłkę wędkarską, opatrzyli rany i nakarmili wycieńczoną sowę. Sowa zostanie przekazana do ,,Fundacji dzikich zwierząt Marzena Białowolska’’ w Szczecinie.
Po rehabilitacji Puszczyk zostanie wypuszczony do środowiska naturalnego.
W Polsce występuje 10 gatunków sów, z czego 6 to gatunki leśne. Te drapieżne ptaki żywią się gryzoniami. W lęgu mają kilka jaj, co następuje najczęściej w połowie marca. W naszym regionie dominują puszczyki. Puszczyk prowadzi nocny tryb życia, przebywa najczęściej samotnie. To ptak osiadły, który pozostaje w swoim terytorium przez cały rok. Jak wszystkie sowy, lata bezszelestnie, dzięki specjalnej strukturze lotek i ich ułożeniu w skrzydle.
Pamiętajmy, że dzikie zwierzęta zwykle nie oczekują ludzkiej pomocy, stronią od człowieka i przed nim uciekają. Powinniśmy interweniować tylko w przypadku, gdy wyraźnie widać, że zwierzę potrzebuje pomocy, ma uraz utrudniający czy uniemożliwiający poruszanie się. W tej sytuacji gdyby nie pomoc ludzi ptak mógłby paść z wycieńczenia.
Leśnicy zwracają uwagę, by udzielając pomocy dzikim zwierzętom szczegółowo przeanalizować sytuację. Wykaz ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt, w których można otrzymać wsparcie merytoryczne oraz szukać pomocy dla rannych zwierząt znajduje się na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska https://www.gdos.gov.pl/osrodki-rehabilitacji-zwierzat