Asset Publisher Asset Publisher

Choinka dla życia: podaruj krew, odbierz świąteczne drzewko

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas miłości, bliskości oraz wzajemnego obdarowywania. W tym wyjątkowym okresie zastanawiamy się także jaką choinkę wybrać. Honorowi Dawcy Krwi mogą otrzymać świąteczne drzewko w podziękowaniu za ofiarowaną krew. Już czwarty raz Lasy Państwowe przygotowały akcję promującą ideę honorowego krwiodawstwa. Wszystkim, którzy 18 grudnia 2024 r. oddadzą krew w jednym z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, leśnicy podziękują, wręczając świąteczne, „żywe” drzewko.

W poprzednich edycjach akcji, każdego roku leśnicy przekazali ok. 5 tysięcy świątecznych drzewek honorowym dawcom krwi. Podobnie jak w ubiegłych latach, akcja odbędzie się w wielu punktach w całej Polsce: w siedzibach wszystkich regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz w innych lokalizacjach. Szczegółowe informacje i mapa, gdzie można oddać krew w ramach akcji, dostępne są na stronie:

www.choinkadlazycia.pl

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, na który wielu z nas czeka przez cały rok. To dni pełne rodzinnej atmosfery, które chcemy spędzić wśród bliskich, ciesząc się sobą i oddając świątecznym tradycjom, wśród których choinka zajmuje szczególne miejsce. Święta to też czas refleksji i dzielenia się swoimi przemyśleniami. Zanim jednak  podzielimy się opłatkiem, możemy również podzielić się krwią – stanowiącą najcenniejszy dar, jaki człowiek może podarować drugiemu człowiekowi. Dar, który może uratować komuś życie. Dla nas, leśników, niesienie wsparcia wszystkim tym, którzy jej potrzebują stanowi element misji, która przyświeca każdemu z nas w codziennej pracypodsumował Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

 

 

Krew jest wyjątkowym darem, którego nie można sztucznie wyprodukować. Jest potrzebna każdego dnia, nie tylko w sytuacjach zagrożenia życia, ale też w leczeniu niedokrwistości towarzyszącej wielu chorobom. Krew jest lekiem, którego nie da się zastąpić żadną inną substancją – dlatego tak ważne jest, by zdrowe, pełnoletnie osoby dołączały do grona honorowych dawców krwi i niosły bezinteresowną pomoc pacjentom wymagającym leczenia krwią lub jej składnikami.

– Cieszę się, że kolejny raz społeczność leśników otacza wdzięcznością wyjątkową grupę społeczną – honorowych dawców krwi. Podziękowania za ofiarowaną honorowo krew w postaci żywego drzewka z pewnością umilą krwiodawcom ten szczególny bożonarodzeniowy czas spędzany w gronie najbliższych. Zaangażowanie Lasów Państwowych w promowanie honorowego krwiodawstwa jest przykładem wysokiej odpowiedzialności społecznej, czynienia dobra i współpracy w ramach ratowania zdrowia i życia drugiego człowieka. Wierzę, że świąteczna akcja Choinka dla życia przyczyni się do pozyskania nowych honorowych dawców krwi oraz samej krwi, tak bardzo potrzebnej do niesienia pomocy pacjentom – powiedział Sebastian Twaróg, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

***

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc oddać krew i jej składniki

  • wiek pomiędzy 18. a 65. rokiem życia,
  • waga co najmniej 50 kilogramów,
  • w ciągu ostatnich 4 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie poddano się leczeniu krwią lub jej składnikami.

W dniu oddania krwi

  • trzeba być wyspanym i wypoczętym,
  • trzeba być zdrowym, nie mieć oznak przeziębienia i nie przyjmować żadnych leków (nie dotyczy to antykoncepcji),
  • należy zjeść lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek,
  • wypić ok. 2 l płynów, np. woda, soki (w ciągu 24 godzin przed pobraniem),
  • ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi,
  • mieć przy sobie dokument ze zdjęciem stwierdzający tożsamość, najlepiej dowód osobisty.

Czego możemy się spodziewać

Samo pobranie 450 ml krwi pełnej (tyle pobiera się jednorazowo) trwa ok. 10 minut. Jednak zanim oddamy krew czeka nas wypełnienie ankiety kwalifikującej do honorowego oddania krwi, rejestracja oraz badanie i wywiad lekarski.

Więcej informacji jest dostępnych na stronach internetowych: Narodowego Centrum Krwi, Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twoja krew, moje życie”.

***

 

Skąd się biorą choinki?

Bożonarodzeniowe drzewka, dostępne u leśników, pochodzą ze specjalnych plantacji choinkowych.. Lasy Państwowe nie pozyskują choinek na uprawach leśnych albo w podszytach, czyli niższych piętrach lasu. Plantacje choinkowe zakłada się tam, gdzie „tradycyjny” las nie może rosnąć, np. pod liniami energetycznymi. Wiele nadleśnictw, w ramach akcji „Choinkobranie” umożliwia zainteresowanym wybór drzewka bezpośrednio w terenie, gdzie można je sobie samemu wybrać i wyciąć. Dzięki temu, że choinki są pozyskiwane „na bieżąco”, ograniczana jest do minimum liczba niewykorzystanych drzewek. W bieżącym roku, w akcję włączyły się m.in. niektóre nadleśnictwa z terenu RDLP we Wrocławiu oraz inicjator akcji – Nadleśnictwo Gdańsk.

Święta, święta i po świętach, a co z choinką?

– Gałązki choinkowe mogą przydać się w ogrodzie. W całości, jako osłona przed przymrozkami, albo rozdrobnione - w formie zrębków, stanowiąc naturalny nawóz dla roślin preferujących kwaśny odczyn gleby (np. borówki amerykańskiej, azalii, różaneczników, itp.). Zastosowań tych jest naprawdę wiele i ewaluowały one na przestrzeni lat. Dawniej wierzchołek świerkowej choinki był wykorzystywany w kuchni i robiono z niego tzw. firletkę, czyli mątewkę przydatną podczas gotowania np. zup czy sosów. Warto też poeksperymentować i pozwolić sobie na „degustację choinki” w określonych formach.

 - Tu chciałabym uwrażliwić, że chodzi o takie drzewko bożonarodzeniowe, które wzrastało z dala od szeroko pojętej chemii (tzn. bez nawożenia oraz rosnące w otoczeniu zieleni – czyli w lesie). Fanom naturalnych aromatów mogą posmakować małe pączki, rosnące na gałązkach świerka. Konsystencja ich jest podobna do gumy do żucia, a smak lekko kwaskowy. Zawierają one ponadto sporo witaminy C. Natomiast gałązki można wykorzystać na kilka sposobów, np. jako dodatek do herbaty.

Z suszonym jabłkiem, plasterkiem pomarańczy i miodem taki wywar z pewnością będzie wyjątkowo smakować. Napój pozytywnie może wpłynąć na naszą odporność, zwłaszcza gdy borykamy się z przeziębieniami. Wywar z gałązek świerkowych może też działać kojąco w trakcie kąpieli. W kosmetyce dość często spotyka się produkty, w których składzie znajdziemy komponenty pochodzące z drzew iglastych (np. maść sosnowa, sole i olejki do kąpieli). Nie sposób wymienić wszystkich zastosowań „poświątecznej” choinki, a jeśli już chcemy coś z niej „przyrządzić” to pamiętajmy, że drzewko musi pochodzić
z pewnego źródła. Naturalnie wyhodowane drzewko z lasu można wykorzystać naprawdę na wiele sposobów
– wyjaśnia Ewelina Fabiańczyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze (RDLP).

Jeśli zaś nie chcemy eksperymentować z choinką po świętach, pozostanie nam tradycyjna forma utylizacji. Firmy zajmujące się odbiorem odpadów mają zazwyczaj wyznaczone dni, kiedy odbierają choinki – wystarczy wówczas takie drzewko zostawić przy koszu na odpady. Możemy także oddać drzewko w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych jako odpad biodegradowalny.


Pierwszy rezerwat przyrody w ramach inicjatywy „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych” otwarty na Podkarpaciu

Pierwszy rezerwat przyrody w ramach inicjatywy „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych” otwarty na Podkarpaciu 04.12.2024 drukuj „Mur Krzeczkowski” uroczyście otwiera listę 100 nowo powołanych rezerwatów. To także setny rezerwat przyrody na obszarze Podkarpacia. Leśnicy w ramach jubileuszowej inicjatywy zgłosili ponad 200 propozycji terenów do objęcia ochroną rezerwatową. 4 grudnia 2024 r., RDOŚ w Rzeszowie uroczyście podpisał akt ustanowienia rezerwatu „Mur Krzeczkowski”.

W ślad za nim, w całym kraju, regionalni dyrektorzy ochrony środowiska złożyli podpisy pod aktami ustanawiającymi rezerwaty na obszarze województw, w których są gospodarzami. Powierzchnia 53 nowych rezerwatów obejmuje obszar ponad 3 400 ha. To około 3% aktualnej powierzchni leśnej objętej ochroną rezerwatową.

-Dziś, wraz z ustanoweniem rezerwatu „Mur Krzeczkowski”, rozpoczynamy proces ustanawiania pierwszych 53 rezerwatów. To symboliczny moment - ponad 100 kolejnych rezerwatów powstanie w ciągu najbliższych miesięcy, wypełniając tym samym obietnicę „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych” - powiedział dr Piotr Otawski, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska podczas uroczystego podpisania aktu utworzenia rezerwatu 4 grudnia br.

Proces powoływania rezerwatów przyrody jest czasochłonny i skomplikowany. Do regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, od leśników z całej Polski, wpłynęło w tym roku ponad 200 propozycji  ustanowienia nowych rezerwatów w całym kraju. Kolejnym krokiem w tym procesie były konsultacje społeczne, które RDOŚ ogłosiły na swoich obszarach. Wszystkie opinie, które wpłynęły podczas konsultacji stanowiły podstawę do gruntownej analizy. Całość procesu konsultacji została zebrana w raportach dostępnych dla wszystkich na stronach regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.

Następnym etapem były wspólne wizje terenowe leśników i pracowników RDOŚ w planowanych rezerwatach. Aktualnie w Regionalnych Dyrekcjach Ochrony Środowiska trwają prace nad przygotowaniem kolejnych zarządzeń wyznaczających poszczególne rezerwaty.

Pierwsze 53 rezerwaty, na czele z nowym rezerwatem „Mur Krzeczkowski”, 4 grudnia br. zostały kolejno powołane w całym kraju.

- Lasy Państwowe „skrywają” wiele cennych i unikatowych przyrodniczo miejsc. Takie perełki, jak znajdujący się na terenie leśnictw Krzeczkowa i Cisowa w Nadleśnictwie Krasiczyn, powoływany dziś rezerwat, jest ogromną wartością przyrodniczą. Lokalni leśnicy dbali o to szczególne miejsce od wielu lat. Jako Lasy Państwowe jesteśmy wykonawcą zadań powierzanych nam przez państwo. Zwłaszcza tych zadań, które są wyrazem troski o przyrodę. Każdy z nas – leśników – rozumie i docenia ogromną wagę konieczności ochrony takich miejsc i czuje się za nie odpowiedzialny, zarówno służbowo, jak i moralnie – bo leśnicy to przede wszystkim przyrodnicy – podsumował Witold Koss - Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

-To wyjątkowa chwila i wyjątkowe wydarzenie, swego rodzaju nowa karta w historii rezerwatów, jak i ochrony przyrody na Podkarpaciu. Ten setny rezerwat jest początkiem nowej drogi w ochronie podkarpackiej  przyrody -  powiedział dr Sławomir Serafin, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie składając podpis na zarządzeniu wyznaczającym nowy rezerwat  „Mur Krzeczkowski”.

Co charakteryzuje rezerwaty i kto je wyznacza?

Rezerwaty przyrody obejmują obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, które wyróżniają się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

Wyznaczają je Regionalni Dyrektorzy Ochrony Środowiska, w oparciu o wnioski złożone przez wnioskodawców. Proces ten odbywa się na podstawie przepisów ustawy o ochronie przyrody. Inicjatorami utworzenia rezerwatów przyrody bardzo często są leśnicy, którzy na co dzień pracują z przyrodą i identyfikują jej najcenniejsze fragmenty. Obecnie w Polsce mamy około 1500 rezerwatów przyrody, a ponad 1300 z nich znajduje się na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe.

-Rezerwaty przyrody to utrwalone w naszej historii formy ochrona przyrody. Proces ich tworzenia rozpoczął się ok. 100 lat temu. Na przestrzeni lat ochroną przyrody zajmowali się leśnicy, naukowcy i urzędnicy, ale także działacze społeczni - wyjaśniła dr inż. Agnieszka Marcela Regionalny Konserwator Przyrody w Rzeszowie, nawiązując do historii rezerwatów.

Rezerwat „Mur Krzeczkowski”. Powierzchnia i lokalizacja rezerwatu

Rezerwat przyrody „Mur Krzeczkowski” zajmuje powierzchnię 62,44 ha i administracyjnie leży na terenie m. Krzeczkowa w gminie Krasiczyn. Grunty wchodzące w skład rezerwatu znajdują się w zarządzie PGL LP Nadleśnictwa Krasiczyn, zaś zgodnie z podziałem powierzchniowym przyjętym w Planie Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Krasiczyn na lata 2018-2027, zlokalizowany jest w leśnictwach Krzeczkowa i Cisowa. Rezerwat przyrody „Mur Krzeczkowski” leży w obrębie obszarów Natura 2000: Pogórze Przemyskie PLB180001 i Ostoja Przemyska PLH180012.

Charakterystyka obszaru

Rezerwat chroni unikalną wychodnię skalną – skarpę denudacyjną typu „kuesta”, zbudowaną z twardych margli krzemionkowych rozpadający się na ostrokrawędzisty gruz. Formacja ta powstała w wyniku długotrwałych procesów geologicznych, które poprzez powolną erozję okalających rezerwat, bardziej miękkich warstw skalnych, wypreparowały charakterystyczny skalny mur. Charakterystyczne „tektoglify” na powierzchni skał to ślady ruchów tektonicznych masywu oraz poślizgu warstw skalnych, które tworzą fascynujące wzory. Wokół formacji rośnie buczyna karpacka, a jednym z ciekawszych elementów flory jest języcznik zwyczajny Asplenium scolopendrium.

Języcznik zwyczajny to roślina, która preferuje wilgotne, zacienione stanowiska, szczególnie na stromych, skalistych zboczach. W rezerwacie „Mur Krzeczkowski” znajduje dla siebie idealne warunki, porastając strome, skalne zbocza wychodni, gdzie gleba jest cienka, a wilgotność względnie wysoka. Ta rzadko spotykana roślina jest cennym elementem flory rezerwatu. 

Rezerwat już wcześnie był przedmiotem zainteresowania naukowego. Jego unikalna forma geologiczna została odnotowana m.in. w Przeglądzie Geologicznym (Nr 6, czerwiec 1988) oraz w Przewodniku LIX Zjazdu Polskiego Towarzystwa Geologicznego.

Na terenie rezerwatu znajduje się stanowisko dokumentacyjne „Mur Krzeczkowski”, stanowiące cenne źródło wiedzy o geologii tego obszaru. Powstało ono w 2007 r. i zajmuje powierzchnię 0,45 ha.

Uzasadnienie ochrony

Celem ochrony w rezerwacie przyrody jest zachowanie skarpy denudacyjnej typu „kuesta”, zbudowanej z twardych margli krzemionkowych oraz stanowisko języcznika zwyczajnego Asplenium scolopendrium.


Akcja charytatywna

Nadleśnictwo Łobez przyłącza się do akcji charytatywnej na rzecz 11-letniej Antosi z Łosośnicy, która potrzebuje wsparcia finansowego, by wygrać w walce z ciężką chorobą medulloblastoma. Przyjęliśmy wyzwanie od Nadleśnictwa Resko– challenge polega na wykonaniu pompek i przysiadów, zebraniu pieniążków i wpłacie na konto zbiórki pod linkiem.

Robiliśmy to już wcześniej – daliśmy radę teraz! Zobacz poniższy filmik :-)

Do podjęcia wyzwania nominujemy:

KP PSP w Łobzie

KPP w Łobzie

Urząd Gminy w Łobzie

 

 

 


Akcja krwiodawsta

Akcja krwiodawsta - Choinka dla Życia

Ogłoszenie o naborze wewnętrznym

Nadleśniczy Nadleśnictwa Łobez ogłasza nabór wewnętrzny na stanoiwsko podleśniczego.

Informacje znajdują się w załączeniu.


Ogłoszenie o wyniku przetargu

W załączeniu znajduje się ogłoszenie o wyniku przetargu nieograniczonego pisemnego ofertowego na dziwrżawę gruntów wraz z pomieszczeniem warsztatowym będącym w zarządzie Nadleśnictwa Łobez.


Dożynki Powiatowe

W minioną sobotę wspólnie z przedstawicielami Nadleśnictwo Resko mieliśmy przyjemność wystawić stoisko edukacyjne podczas Dożynek Powiatowych w Radowie Małym.

Jak zwykle odwiedziło nas sporo zainteresowanych tematyką leśną osób.

Przygotowaliśmy kącik dla młodzieży z krzyżówkami oraz drewnianymi łamigówkami, kącik artystyczny dla najmłodszych, którzy malowali szyszki kolorowymi farbami.

Nie mogło również zabraknąć uwielbianego przez wszystkich koła fortuny oraz rozpoznawania gatunków drewna.

Grzybiarze mogli zweryfikować swoją wiedzę przy stanowisku z rozpoznawaniem gatunków.

To był cudownie spędzony dzień, który wpisał się już na stałe w nasz kalendarz.

Dziękujemy, że jak zwykle mogliśmy liczyć na waszą obecność!


Las do góry nogami

Las do góry nogami

Poznaj "Las do góry nogami " w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy

 

Czy wiesz, że nietoperz jest w stanie zjeść w ciągu jednej nocy nawet 3 tys. uprzykrzających nam życie komarów i meszek? Czy zdajesz sobie sprawę, że możesz delektować się smakiem bananów czy mango właśnie dzięki zapylającym te rośliny nietoperzom? Czy wiesz, że serce nietoperzy podczas hibernacji bije zaledwie kilka razy na minutę? Te i wiele innych ciekawostek poznasz podczas organizowanej przez Lasy Państwowe akcji "Las do góry nogami" w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy.

Na świecie żyje ok. 1400 gatunków nietoperzy. W Polsce jest ich 28 i wszystkie są pod ochroną. Lasy Państwowe, współpracując z różnymi partnerami,  dodatkowo podejmują działania na rzecz ochrony tych wyjątkowych zwierząt m.in. budując specjalnie zaprojektowane schronienia, zabezpieczając miejsca naturalnych zimowisk, biorąc udział w regularnych akcjach liczenia zimujących osobników.

- Chcemy upowszechniać wiedzę o polskich gatunkach nietoperzy, ale także pokazać, jak ważne dla zdrowia naszych ekosystemów są te często wzbudzające niepokój ssaki mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Akcja „Las do góry nogami” to nasz wkład w rozbudzanie wrażliwości przyrodniczej społeczeństwa – dodaje.

Międzynarodowa Noc Nietoperzy organizowana jest co roku w ostatni weekend sierpnia w ramach międzynarodowego porozumienia EUROBATS, mającego na celu ochronę europejskich populacji nietoperzy. Akcja edukacyjna Lasów Państwowych „Las do góry nogami” odbędzie się w kilkudziesięciu nadleśnictwach w Polsce w ostatnim tygodniu sierpnia. Zaplanowaliśmy organizację warsztatów, spacery przyrodnicze, zajęcia edukacyjne z chiropterologami i inne aktywności, podczas których odkryjemy sekrety nietoperzy.

Lasy Państwowe zachęcają wszystkich do zanurzenia się w tajemniczy, nocny świat nietoperzy i odkrycia, jak wiele znaczą dla naszej przyrody te fascynujące ssaki. To okazja, by spojrzeć na las i jego mieszkańców z zupełnie nowej perspektywy – do góry nogami!


Ogłoszenie o przetargu na dzierżawę gruntu z pomieszczeniem warsztatowym

Ogłoszenie o przetargu

 

Skarb Państwa – Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe

Nadleśnictwo Łobez

ul. Bema 15, 73-150 Łobez

Ogłasza przetarg pisemny nieograniczony ofertowy

na dzierżawę gruntów wraz z pomieszczeniem warsztatowym będącym w zarządzie Nadleśnictwa Łobez

 

Przedmiotem dzierżawy jest grunt wraz z pomieszczeniem warsztatowym zlokalizowanym w budynku warsztatowo – magazynowym na działce nr ewidencyjny 715/7, obręb nr 3 Miasto Łobez o powierzchni 6805m2.

 

Ogłoszenie o przetargu wraz z załącznikami do pobrania na dole strony.


Powiatowe Obchody Święta Policji

W dniu 26 lipca 2024r. na Rynku Miejskim w Resku odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Policji.

Nadleśnictwo Łobez podczas trwania wydarzenia przygotowało stoisko edukacyjne

Jak zwykle mieliśmy przyjemność gościć rodziny z dziećmi, które chciały wziąć udział w leśnych konkursach.

Dziękujemy za zainteresowanie naszym stoiskiem.

Przy okazji jeszcze raz dziękujemy Wam, drodzy funkcjonariusze, za codzienny trud i poświęcenie.

Wasza praca to nie tylko zawód, ale przede wszystkim służba.

To codzienne wyzwania, odpowiedzialność i oddanie, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa.

Dziękujemy!


Warsztaty artystyczne na szkółce leśnej

W dniu wczorajszym na Szkółce leśnej mieliśmy przyjemność gościć pacjentów Centrum Zdrowia Psychicznego- Złocieniec MSWiA.

Było to niezwykłe spotkanie pełne pozytywnych doznań.

Pacjenci mieli okazję spacerować pośród łąki kwietnej, która w tym okresie jest najcudowniejsza.

Dodatkowo pracownicy Nadleśnictwa przeprowadzili zajęcia praktyczne z dendrologii.

Kolejnym punktem spotkania były warsztaty artystyczne.

Każdy uczestnik spotkania samodzielnie projektował oraz zdobił kwiatami swoją naturalną bawełnianą torbę.

Na zakończenie odbyło się wspólne ognisko.

Dziękujemy za odwiedziny, kolejne spotkanie tuż tuż...


Zajęcia edukacyjne

We wtorek na Szkółce Leśnej w Łobzie mieliśmy przyjemność gościć uczniów klasy 6b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łobzie.

Uczniowie zobaczyli jak wygląda produkcja sadzonek na Szkółce Leśnej, poznali podstawowe gatunki drzew i przy okazji aktywnie spędzili czas na świeżym powietrzu.

Jest nam bardzo miło, gdy dzieci chcą czerpać wiedzę o lesie i chętnie nas odwiedzają.


XVII Hałabałkowa Biesiada Literacka "Czytanie na polanie"

We wtorek mieliśmy przyjemność uczestniczyć w XVII Hałabałkowej Biesiadzie Literackiej "Czytanie na polanie", która odbyła się w Przedszkolu Miejskim    

w Łobzie.

Zaproszeni goście wspólnie odczytali na scenie wiersz Juliama Tuwima        

pt. "Rzepka".

Następnie każda z grup zabrała po troje zaproszonych gości na kameralne czytanie na łonie natury.

Dziękujemy za zaproszenie i miło spędzony czas.

Spotkania z maluszkami to czysta przyjemność, tymbardziej w cudownych okolicznościach przyrody.


Warsztaty na Szkółce Leśnej

W miniony piątek mieliśmy przyjemność gościć na Szkółce Leśnej uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Łobzie.

W pierwszej części zajęć dzieci nauczyły się rozpoznawać podstawowe gatunku drzew lasotwórczych, następnie udały się na łąkę kwietną, gdzie zobaczyły z bliska jak wyglądają "hotele" dla owadów.

W kolejnej części zajęć odbyły się warsztaty artystyczne (wystukiwanie kwiatów i liści na bawełnianych torbach).

Każdy uczestnik zajęć zabrał ze sobą do domu samodzielnie przygotowaną przez siebie torbę.

Dziękujemy dzieciom za aktywny udział w zajęciach.


"Moje lokalne, czyste środowisko! Chodźmy posprzątaćnasze lasy"

W dniu wczorajszym nad Jeziorem Miejskim w Łobzie zorganizowany został kolejny projekt w ramach Programu Społecznik 20022-2024 pn. "Moje lokalne, czyste środowisko! Chodźmy posprzątać nasze lasy".

Wspólnie z dziećmi oraz młodzieżą posprzątaliśmy pobliskie lasy.

Dodatkowo dzieci miały możliwość wzięcia udziału w konkursach oraz leśnych łamigówkach przygotowanych przez Nadleśnictwo Łobez.

To było miło i pożytecznie spędzone niedzielne popołudnie.


Ogłoszenie o naborze wewnętrznym

Nadleśniczy Nadleśnictwa Łobez ogłasza nabór wewnętrzny na stanowisko ds. infrastruktury w dziale SA.


Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 1 w Łobzie

W dniu wczorajszym mieliśmy przyjemność wziąć udział w Dniu Dziecka organizowanym

w Szkole Podstawowej nr 1 w Łobzie.

Wszyscy uczniowie mieli okazję zakręcić leśnym kołem fortuny odpowiadając przy tym na szereg pytań.

Dziękujemy za zaproszenie i miło spędzony czas.


Dzień Dziecka w Przedszkolu Miejskim w Łobzie

W dniu dzisiejszym mieliśmy przyjemność wziąć udział w obchodach Dnia Dziecka w Przedszkolu Miejskim im. Krasnala Hałabały w Łobzie w Łobzie.

Był to bardzo pozytywny dzień wśród uśmiechniętych dzieciaczków.

Na naszym stoisku dzieci rozpoznawały gatunki drzew oraz mogły spradzć swoją pamięć w grze       "leśne memory".

Każde chętne dziecko na koniec mogło zrobić sobie leśny tatuaż.


Droga ppoż nr 9 zostaje czasowo wyłączona z udostępnienia do ruchu

Decyzją Nadleśniczego Nadleśnictwa Łobez z dnia 07.06.2024 r., zgodnie z § 4 Zarządzenia nr 40 Nadleśniczego Nadleśnictwa Łobez z dnia 20.09.2022 r. w sprawie udostępniania dróg leśnych na terenie Nadleśnictwa Łobez dla ruchu pojazdami silnikowymi, zaprzęgowymi i motorowerami

(zn. spr.: SA.771.5.2022), droga ppoż nr 9 przy oddz. 159 i 160 zostaje czasowo wyłączona z udostępnienia do ruchu z powodu migracji płazów.

Czasowe wyłączenie obowiązuje do dnia 28.06.2024r.


Dzień Dziecka

W minioną niedzielę na zaproszenie Urzędu Miejskiego w Łobzie w związku z obchodami Dnia dziecka wzieliśmy udział w festynie "Postaw na rodzinę".

Nadleśnictwo Łobez przygotowało stoisko edukacyjne, w którym dzieci wraz z rodzicami mogły wziąć udział w licznych grach, zabawach oraz konkursach związanych z tematyką leśną.

Podczas wydarzenia można było spróbować swoich sił przy rozpoznawaniu gatunków drewna, odkrywaniu leśnego memory, czy odpowiadania na pytania z leśnego koła fortuny.

Dodatkowo dla najmłodszych przygotowane było stanowisko artystyczne, gdzie maluszki mogły malować farbami szyszki i żołędzie tworząc wspólną dekorację.

Nie zabrakło oczywiście uwielbianych przez dzieci leśnych tatuaży.

Dziękujemy za zaproszenie i jak zwykle pozytywną energię płynącą od osób odwiedzających nasze stoisko.