Asset Publisher
Obiekty edukacyjne
Na terenie naszego Nadleśnictwa edukacji służą następujące obiekty:
Leśna ścieżka dydaktyczna położona jest na terenie Leśnictwa Unimie, granicząca z miastem Łobez o łącznej długości 9,7km. Powstała w 2000 roku przy współudziale Gminy Łobez w celu popularyzacji ciekawego obiektu pod względem przyrodniczym i krajobrazowym (przełom rzeki Regi i lobeliowe jezioro Chełm).
Szkółka leśna, na której odbywają się zajęcia edukacyjne.Na szkółce znajduje się spora zadaszona wiata, łąka kwietna, leśna ścieżka sensoryczna oraz pinetarium.
Świetlica w biurze nadleśnictwa pełniąca incydentalnie rolę Izby edukacji leśnej.
Sala wyposażona jest w projektor a do dyspozycji prowadzącego zajęcia są również pomoce dydaktyczne w postaci plansz edukacyjnych, filmów, gier edukacyjnych.
Zdjęcie przedstawia zajęcia edukacyjne w Świetlicy Nadleśnictwa.
Asset Publisher
Jesienne poszukiwania szkodników
Jesienne poszukiwania szkodników
Jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny służą do oceny zagrożenia drzewostanów sosnowych przez szkodniki liściożerne, przede wszystkim takich gatunków, jak: strzygonia choinówka, poproch cetyniak, siwiotek borowiec, barczatka sosnówka, osnuja gwiaździsta, oraz gatunków z rodziny borecznikowatych. Jesienne poszukiwania odbywają się corocznie późną jesienią przed nadejściem mrozów i wystąpieniem trwałej pokrywy śnieżnej. Miejscem wykonywania poszukiwań są stałe partie kontrolne wyznaczone w drzewostanach sosnowych. Zadanie polega na przeszukaniu przez leśniczego ściółki i gleby oraz na powierzchniach o numerach nieparzystych- całych powierzchni odziomka drzewa od szyi korzeniowej do wysokości 1,5m, gdzie często w spękaniach kory zimują boreczniki. Leśniczy wkłada znalezione szkodniki do odpowiednio opisanych tekturowych pudełeczek a następnie w kancelarii wypełnia formularz dotyczący swoich znalezisk. Tak przygotowane „paczuszki” z leśnictw, które posiadają drzewostany sosnowe trafiają do specjalisty ochrony lasu. Specjalista sprawdza kompletność pudełeczek i zajmuje się zbiorczym wysłaniem materiału do Zespołu Ochrony Lasu, który następnie weryfikuje otrzymany materiał sprawdzając poprawność oznaczenia owadów i ich zdrowotność oraz określa stopień zagrożenia dla danego Nadleśnictwa. Dzięki temu już rok wcześniej możemy spodziewać się ewentualnego zagrożenia oraz możemy przygotować się na jego ograniczenie. Także jeśli ktoś zobaczy jesienią leśnika klęczącego z małymi motyczkami lub pazurkami ogrodniczymi przy drzewach to bez obaw- on tylko szuka szkodników.
Anna Krakiewicz
Nadleśnictwo Łobez